Festival Borštnikovo srečanje

Nahajate se na arhiviranem spletnem mestu 53. Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

53. Festival Borštnikovo srečanje

15.—28. oktober 2018 | Maribor, Slovenija

Skok na vsebino // Skok na meni

Festival Borštnikovo srečanje - Uvodna stran

53. Festival Borštnikovo srečanje


Obeleževanje 70-letnice Mednarodnega gledališkega inštituta

Mednarodni gledališki inštitut (International Theatre Institute – ITI Worldwide, World Organization for Performing Arts) je mednarodna nevladna organizacija, ki jo je leta 1948, v času hladne vojne in železne zavese, v Pragi ustanovil UNESCO ob sodelovanju mednarodne gledališke skupnosti. Cilj ustanoviteljev je bila organizacija, ki bo usmerjena v izvajanje ciljev UNESCO na področju kulture, izobraževanja in umetnosti.

ITI je svetovna mreža, katere cilj je promocija mednarodnih izmenjav znanja in praks s področja uprizoritvenih umetnosti (dramsko gledališče, ples, glasbeno gledališče in druge oblike), namen pa skrb za povezovanje med umetniki vseh narodov in narodnosti, krepitev medsebojnega razumevanja in sodelovanja, opozarjanje na pomembnost spoštovanja človekovih pravic, kulturne raznolikosti, spodbujanje izobraževanja in ne nazadnje razvijanje kreativnega sodelovanja med vsemi ustvarjalci na tem področju.

Nekoč s sedežem v Parizu, danes v Šanghaju, ITI trenutno vključuje več kot 90 nacionalnih centrov na afriški celini, na območju obeh Amerik in Karibov, v arabskem svetu, v Aziji in na območju Pacifika ter v Evropi. Že desetletja je ITI po vsem svetu prisoten s prepoznavnimi dogodki, kot sta Svetovni dan gledališča (27. marec) in Mednarodni dan plesa (29. april), s knjižno izdajo Svet gledališča (World of Theatre) v angleškem, francoskem in arabskem jeziku, s festivalom Gledališče sveta (Theatre der Welt), z dejavnostmi, ki jih ne goji nobeno drugo tovrstno združenje (Gledališče na območju konflikta v Sudanu); ITI je tudi nosilec sodelovanja z UNESCO-m pod znamko Svetovna prestolnica uprizoritvenih umetnosti (World Performing Art Capital), skupaj z UNESCO-m pobudnik oživitve delovanja mreže gledaliških visokih šol ter nosilec znamke Gledališče narodov (Theatre of Nations); v okviru svojih dejavnosti pa se povezuje tudi z mnogimi drugimi uglednimi mednarodnimi združenji – ASSITEJ (Mednarodno združenje gledališč za otroke in mlade), IACT (Mednarodno združenje gledaliških kritikov), IATA (Mednarodno združenje amaterskih gledališč), FIA (Mednarodna zveza igralcev), IFTR (Mednarodna zveza za gledališke raziskave), UNIMA (Mednarodno združenje lutkarjev), SIBMAS (Mednarodno združenje knjižnic in muzejev za področje uprizoritvenih umetnosti), OISTAT (Mednarodna organizacija scenografov, gledaliških arhitektov in tehnikov), ATI (Arabski gledališki inštitut) in drugimi.

V jubilejnem letu ITI in v duhu prihodnjega sodelovanja med Festivalom Boršnikovo srečanje in Slovenskim centrom ITI so v festivalski program vključene tri vsebine s področja mednarodnega sodelovanja.

Najprej bosta v okviru uvodnega dela festivala s študentsko produkcijo, delavnico in izmenjavo študentov in mladih umetnikov sodelovala Slovenski in Švicarski center ITI. Oba centra sta preko gledaliških akademij v svojih državah vključena v mrežo Network for Higher Education in the Performing Arts, skupno iniciativo UNESCO in ITI, ki trenutno vključuje več kot 20 visokošolskih in raziskovalnih inštitucij na področjih dramskega gledališča, plesa, glasbenega gledališča, dramske pisave ter vseh sorodnih uprizoritvenih umetnosti. Dolgoročni cilj tovrstnega sodelovanja med FBS, Slovenskim centrom ITI in mednarodne mreže ITI je promocija dobre prakse sodelovanja in izmenjav, s posebnim poudarkom na izobraževanju mladih umetnikov in njihovemu vključevanju v profesionalno delo v gledališču.

V obeh centrih ITI mladi dramski umetniki sodelujejo tudi v okviru "mreže mladih" ITI NEAP (Network of Emerging Arts Practitioners), ki v letošnjem letu organizira celoletni projekt izmenjave mladih umetnikov znotraj več kot 10 držav članic Evropskega regionalnega odbora ITI. V okviru te izmenjave festival gosti študenta iz Švice, študent iz Slovenije pa se bo udeležil enega od dogodkov v organizaciji Švicarskega centra ITI.

23. oktobra v soorganizaciji Slovenskega in Nemškega centra ITI, Akcijskega odbora za pravice umetnikov ITI ACAR (ITI Action Committee for Artists Rights) in Festivala Boršnikovo srečanje ob 70-letnici Mednarodnega gledališkega inštituta (ITI Worldwide) poteka enodnevni dogodek z mednarodno udeležbo, poimenovan Izzivi umetniške svobode.


Iskalnik